Fabrika Telefon: (+90) 216 396 00 77   Satış&Pazarlama Müd.lüğü:  (+90) 532 305 10 37

Kokunun Gizemi

Görme duyumuzdan sonra en önemli algımızın koku olduğu araştırmalarla kanıtlanırken, ruhumuzu alıp geçmişe götüren duygusal bağların %75'inin kokularla canlanlandığı çarpıcı bir gerçek.

Hafızayı egemenliği altına alan kokular aynı zamanda en kuvvetli motivasyon aracı. Bu durum sonucunda pazarlama ve markalaşmanın özünü oluşturan kokular, duyusal deneyimi tamamlıyor ve marka değerini yükseltiyor. Koku duyusu nasıl devreye girer?

· Algı ve tanıma
· Adaptasyon
· Hafıza
· Emisyon

Araştırmalar kokunun insan davranışlarında, sağlıklı ve iyi hissetme konusunda ani ve zorlayıcı bir etkisi olduğunu ortaya koyuyor.

Koku duyusu direkt olarak beyindeki limbik sisteme bağlı. Beyindeki limbik sistemse bilinçli veya bilinçaltı hatıralar ve hislerimizden sorumlu. Işte bizi alıp arzu ettiği zamana götürebilen kokuların sırrı burada saklı. Bazen bir kolonya kokusuyla babaannemizin evine, bazen eski bir sevgilinin parfümüyle tatlı anılara derin bir yolculuk… Kokular anıları canlandırır Beynimiz önem verdiği kokuları kaydeder ve asla unutmaz.

Özellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde alınan kokular oldukça kalıcı etkilere sahiptir. Kokuyu ilk algıladığınızda, bir etkinlik, kişi veya başka bir şeyle bağdaştırırsınız. O kokuyu yıllar sonra bile olsa yeniden kokladığınızda beynin algıları devreye girer ve bağladığı objeyi bize hatırlatma görevini gerçekleştirir.

Gücüyle ruhumuzu teslim alan kokular, kalp atışımızı hızlandırabilir, bir insana çekici gelmemizi sağlayabilir ve özenle koruduğumuz güzel anılarımızı her an canlandırabilir…